Zastosowanie plandeki to wygodny sposób na ochronę wielu rzeczy: słomy, siana, maszyny, drewna a nawet niedokończonej budowy. Zakup idealnej, mocnej plandeki, która spełnia wszystkie Nasze wymagania nie jest zadaniem łatwym - na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów, różniących się wielkością, grubością i parametrami. Warto, więc dowiedzieć się więcej o zastosowaniu oraz właściwościach poszczególnych plandek, żeby przy zakupie podjąć właściwą decyzję.

Plandeka budowlana

Stosowana na budowie plandeka gruba, idealnie sprawdza się przy zabezpieczaniu nie ukończonych fragmentów budowy (dachu, tarasu). Ze względu, na zastosowany przy jej wykonaniu materiał, jest bardzo trwała na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym świetnie chroni przed szkodliwymi warunkami pogodowymi - śnieg, deszcz, silny wiatr.

Mocne plandeki budowlane stosuje się również do przykrywania sprzętu używanego podczas budowy np. betoniarki. Sprzęt ten, wyposażony jest we wrażliwy na wilgoć silnik elektryczny, które na skutek zalania przez wodę, może zostać uszkodzony. Przykrywa się, więc takie maszyny odpowiednimi plandekami, które chronią przed zalaniem.

Gruba plandeka - jak wybrać najlepszą?

Plandeka samochodowa

W przypadku plandek samochodowych wyróżniamy ich dwa rodzaje. Pierwszy służy do zabezpieczenia przewożonego ładunku, a jest to nic innego jak specjalna plandeka gruba na przyczepę lub naczepę. Decydując się na zakup takiej plandeki, warto skorzystać z rozwiązań dedykowanych konkretnym modelom aut. Zapewnia to idealne dopasowanie, a dzięki temu lepszą ochronę.

Drugim rodzajem plandek samochodowych są te do przykrycia samego samochodu. Służą do zabezpieczenia auta podczas postoju przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Ze względu na swoje zastosowanie są dużo cieńsze i lżejsze od klasycznych pokrowców - przekłada się to również na cenę, która jest niższa niż w przypadku plandek grubych.

Plandeka uniwersalna

Producenci plandek oferują również możliwość zakupu uniwersalnych plandek, które można stosować w wielu przypadkach i branżach. Znajdą one zastosowanie w gospodarstwa rolnych, gdzie posłużą do przykrycia słomy lub siana. Swoje miejsce znajdą również w halach produkcyjnych, gdzie posłużą do przykrycia palet z towarem, a nawet w ogrodzie, w którym zabezpieczą drewno do kominka przed opadami deszczu.

Mocna plandeka uniwersalna to duży kawałek materiału o prostokątnym kształcie i otworach do mocowania. Jej cena jest stosunkowo niska, dodatkowo dostępna jest w bardzo wielu rozmiarach i w wielu punktach, warto więc zastanowić się nad jej zakupem.

Jak wybrać idealną plandekę?

Oferta producentów plandek jest bardzo szeroka. Oferują oni produkty w różnych rozmiarach, z wielu materiałów i o zróżnicowanym zastosowaniu. Jak w tym gąszczu ofert wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie? Warto zwrócić uwagę na trzy elementy:

  • mocowanie plandeki - to bardzo newralgiczny punkt każdej plandeki. Otwory do przekładania linki powinny być trwałe, żeby w przypadku mocniejszych szarpnięć czy też podmuchów wiatru nie wyrwały się z materiału.
  • marka - w wielu branżach marka oznacza jakość. Nie inaczej jest w przypadku plandek - stawiając na bardziej znaną i droższą markę, wybieramy produkt o wyższej jakości.
  • materiał - zadaniem plandek jest ochrona przed mechanicznymi i atmosferycznymi zagrożeniami. Pełną ochronę mogą zapewnić tylko plandeki wykonane z odpowiedniego materiału i tylko odpowiednio grube plandeki zapewniają stuprocentową ochronę towaru.