Do prawidłowej jazdy jednośladem niezbędne są odpowiednie umiejętności, a także znajomość obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym i ich zastosowanie w praktyce. Policjanci z Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Floriana Szarego wzięli udział w praktycznym egzaminie na Kartę Rowerową.

Uczniowie podczas przygotowywania się do egzaminu musieli nauczyć się podstawowych zasad i przepisów obowiązujących rowerzystów. Gdzie można się poruszać, kiedy wolno wjechać na chodnik, a także jakie wyposażenie powinien posiadać rower. Nauka obejmowała również podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zajęcia praktyczne w miasteczku rowerowym.

Egzamin praktyczny odbył się na boisku szkolnym, gdzie został przygotowany specjalny tor przeszkód oraz mini miasteczko rowerowe, które sprawdziło poziom przygotowania do egzaminu uczniów szkoły.

Oceniana była sprawność poruszania się rowerem oraz zastosowanie znajomości przepisów prawa o ruchu drogowym. Na torze przeszkód uczniowie zmierzyli się z jazdą slalomem, jazdą po łuku, przenoszenia przeszkody oraz przejeżdżania po tzw. tarce i rynnie.

Na koniec wszyscy uczniowie zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym i tym samym dołączyli do pełnoprawnych cyklistów.

 

asp. sztab. Krzysztof Prostko/ZKS KMP