Dzwonił do Ciebie pracownik sanepidu…lekarz…policjant prosząc o pieniądze na leczenie bliskich, którzy ciężko zachorowali na koronawirusa? Uważaj! To oszust! Pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, a sprawę zgłoś na Policję.

Otrzymujemy sygnały, że w ostatnim czasie na terenie naszego miasta do seniorów ponownie dzwonią oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze na tzw. „koronawirusa”. Metoda przestępców polega na tym, że dzwonią oni najczęściej do osób starszych i informują, że są funkcjonariuszami służb państwowych i kontaktują się w sprawie osoby najbliższej. Oszust informuje seniora, że syn, wnuk czy też siostrzeniec zachorował na koronawirusa, znajduje się w ciężkim stanie w szpitalu, a jedyną szansą na przeżycie jest drogi lek lub szczepionka.

 
Niekiedy w trakcie rozmowy telefonicznej  oszuści symulują płacz krzyk i prośby o pomoc. Niestety bardzo często seniorzy kierując się „dobrym sercem” i troską o najbliższych przekazują oszustowi całe swoje oszczędności. I tak oto padają ofiarami oszustwa na koronawirusa.


POLICJANCI APELUJĄ DO STARSZYCH MIESZKAŃCÓW NASZEGO MIASTA O ROZWAGĘ I STOSOWANIE ZASADY OGRANICZONEGO ZAUFANIA.

PAMIĘTAJMY !

W czasie rozmów telefonicznych przedstawiciele żadnej ze służb państwowych nie nakłaniają ludzi do przekazywania pieniędzy pod jakimkolwiek pozorem. Jeżeli mamy do czynienia z podobną sytuacją rozłączmy połączenie i zgłośmy sprawę  Policji.


Jeżeli ktoś twierdzi, że jest naszą rodziną, bądź przedstawicielem służb państwowych weryfikujmy tego rodzaju informacje. Aby to zrobić, rozłączmy połączenie i po upewnieniu się, że w słuchawce jest wolny sygnał zadzwońmy pod numer członka rodziny lub numer alarmowy służby na który powoływał się nasz rozmówca.


Zwracajmy również uwagę na to, aby nigdy nie przekazywać osobom, których nie znamy naszych prywatnych numerów telefonów komórkowych, adresu zamieszkania, numerów kont bankowych itp. Musimy mieć świadomość, że tego rodzaju informacje wykorzystane zostać mogą przez oszustów.


Bardzo ważną sprawą jest również to, aby nie zgadywać personaliów osoby która do nas dzwoni i stanowczo żądać przedstawienia się rozmówcy. Oszuści bardzo często podszywają się pod dane personalne osób, które wcześniej zostały im wyjawione przez samych pokrzywdzonych.