Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Szczecin

Panujący zimowy czas to trudny okres dla osób bezdomnych. Miejsca, w których przebywają zazwyczaj nie są ocieplone, a niskie temperatury na zewnątrz mogą spowodować zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Ty również nie bądź obojętny i alarmuj służby za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Jak co roku w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu o tej porze roku - człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Zwracamy się z apelem aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 112 lub pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie!

T Y  T E Ż  M O Ż E S Z  P O M Ó C !

Jeśli widzisz bezdomnego siedzącego lub śpiącego na przystanku, przed klatką, w parku lub innym miejscu zadzwoń i poinformuj odpowiednie służby: Policja numer 112 lub Straż Miejska telefon 986.

Jeśli osoba bezdomna jest pod wpływem alkoholu, przy niskich temperaturach może dojść do wyziębienia organizmu i śmierci. Dzięki odpowiedniej reakcji, możesz nawet uratować komuś życie...Wykaz placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym
w okresie zimy na terenie Szczecina

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie

Dział Pomocy Osobom Bezdomnym

ul. Jana Kazimierza 20, tel. (91) 48-75-771

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie

- Sekcja Interwencji Kryzysowej

ul. Sikorskiego 3, tel. całodobowy (91) 42-57-580 lub 19289


 

POGOTOWIE ZIMOWE

Stowarzyszenie „FENIKS": tel. (91) 421-61-22 lub poprzez Straż Miejską tel. 986.


SCHRONISKA

- Stowarzyszenie „FENIKS" - ul. Zamknięta 5, 71-830 Szczecin, tel. (91) 421-61-22 .

- Schronisko dla osób przewlekle somatycznie chorych „Złoty wiek” ul Hryniewieckiego 9, 70-606 Szczecin, tel. (91) 46-24-104.

-Polski Komitet Pomocy Społecznej, Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn, „Wilga" - 55 miejsc (całoroczne); ul. Tczewska 32, 70-850 Szczecin, tel. (91) 420-19-15.

-Centrum Socjalne „Caritas” Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej (łącznie 200 miejsc):

*Schronisko dla bezdomnych (chorych) mężczyzn - ul. Strzałowska 24, 71-730 Szczecin, tel. (91) 42-14-921.

*Schronisko dla kobiet i dzieci - ul. Piaseczna 4, 70-893 Szczecin tel. (91) 46-21-329.

*Schronisko dla bezdomnych mężczyzn - 90 miejsc ul. Nehringa 14, 71-614 Szczecin tel. (91) 42-16-998.

Ponadto w mieście funkcjonuje schronisko nie dotowane przez Gminę Szczecin: Schronisko dla bezdomnych mężczyzn, prowadzone przez Zgromadzenia Sióstr Misjoanarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, ul. Bulwar Gdański 31, 71-631 Szczecin; tel. (91) 4624503.

 

ZP KWP/ZKS KMP