Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Szczecin

Dzień Babci i Dziadka który obchodzimy w styczniu, jest wspaniałą okazją do wyrażenia wdzięczności naszym dziadkom i babciom. Wspólnie świętowanie to dobry moment, by również porozmawiać z naszymi seniorami o ich codziennym bezpieczeństwie. Funkcjonariuszki z WP KMP w Szczecinie, spotkały się z przedstawicielką Stowarzyszenia i Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Kulturalno – Społecznych mieszczącego się przy ul. Bolesława Śmiałego 16/u2 w Szczecinie.

Współpraca na rzecz poprawy bezpieczeństwa naszych szczecińskich Seniorów, trwa już od dłuższego czasu, jednak obecna sytuacja nie pozwala na spotkania w większym gronie, jak odbywało się to zeszłymi laty.

W związku z obchodzonym w dniach 21-22 stycznia Dniem Babci i Dziadka, szczecińscy policjanci przypominają, by szczególnie zadbać o bezpieczeństwo osób starszych.

Z danych policyjnych wynika, że na terenie Szczecina od roku 2020 do stycznia bieżącego roku, wyodrębniając kategorię oszustw tzw. na wnuczka/policjanta dokonano 68 oszustw na seniorach. Sprawcy w rozmowie telefonicznej lub osobistym kontakcie instruują ofiary co do wypłaty środków finansowych z banku i przekazania posiadanych oszczędności we wskazanym miejscu. Policjanci apelują za każdym razem o ostrożność i brak zaufania w sytuacji, gdy ktoś chce od nas pieniądze. Niestety, mimo licznych kampanii informacyjnych seniorzy nadal dają się oszukać.

Podczas dzisiejszego spotkania przekazane zostały materiały edukacyjno-informacyjne dotyczące bezpieczeństwa osób starszych, metod i form jakimi posługują się przestępcy, aby odebrać najsłabszym oszczędności niejednokrotnie całego ich życia. W rozmowie z Panią Marceliną Błaszczyk ze Szczecińskiego Centrum Seniora, wypracowano schemat współpracy, który będzie funkcjonował mimo obecnej sytuacji. Opracowane zostaną materiały informacyjne, które trafią do wskazanej grupy odbiorców m.in. dzięki wolontariuszom, którzy pomagają bezinteresownie osobom starszym. Ponadto, TUiKS rozpowszechni materiały multimedialne będące w zasobach szczecińskich policjantów.

Funkcjonariuszki przekazały drobne upominki wraz z materiałami informacyjno-edukacyjnymi oraz opaski odblaskowe życząc wszystkiego bezpiecznego wszystkim babciom i dziadkom! Policjanci zachęcają, by do życzeń i upominków dołączyć najbliższym kilka informacji na temat ich bezpieczeństwa oraz aby upewnić się, że wiedzą, jak postąpić w przypadku, gdy staną się celem oszustów. Aktualna sytuacja epidemiczna powoduje, że przestępcy modyfikują swoje sposoby działania oferując również do sprzedaży szczepionki na COVID-19.

Przypominamy, że szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19”. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać na stronie:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/pytania-i-odpowiedzi”.
 

mł. asp. Monika Malińska/ZKS KMP