Zbliża się kolejny długi weekend. W związku z tym niektórzy z nas będą wybierać się w daleką podróż. Podczas weekendu policjanci szczecińskiej drogówki będą dbali o bezpieczeństwo na ulicach naszego miasta. Długi weekend oraz więcej dni wolnych zachęca społeczeństwo do spożywania większej ilości alkoholu. Pamiętajmy, aby nie wsiadać za tzw. kółko po zakrapianej alkoholem imprezie. Funkcjonariusze drogówki będą w czasie długiego weekendu sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Przypominamy, że jazda samochodem będąc w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem z kodeksu karnego.

Kierowcy poruszający się po naszych drogach będą mogli spotkać policjantów, którzy dokonują pomiaru prędkości na wyznaczonych odcinkach dróg. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest jedną z głównych przyczyn powstawania wypadków drogowych.

Na drogę zatrzymania pojazdu składa się dystans pokonany w czasie reakcji kierowcy i układu hamulcowego oraz droga hamowania. Czas reakcji kierowcy to czas, jaki mija od zauważenia przeszkody na drodze do wciśnięcia pedału hamulca. Do tego dochodzi jeszcze czas, który mija od wciśnięcia pedału hamulca do zadziałania układu hamulcowego. A droga hamowania jest to odległość, którą pokonuje samochód od momentu zadziałania hamulca do zatrzymania się. Często kierowcy nie zdają sobie sprawy, że jest tyle składowych na wykonanie czynności hamowania. A jeżeli dołożymy do tego jeszcze przekroczenie prędkości to droga hamowania znacznie się wydłuża.

Funkcjonariusze w trakcie długiego listopadowego weekendu będą również sprawdzać, czy kierowcy posiadają wymagane uprawnienia do prowadzenia pojazdów. W wielu przypadkach podczas kontroli policjanci ujawniają również osoby, które nie stosują się do wydanego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tacy kierowcy są dużym zagrożeniem w czasie podróży samochodem.

Jeżeli widzimy podejrzane zachowanie u kierującego samochodem, to nie bójmy się odpowiednio zareagować. Chodzi o życie i zdrowie nasze i naszych bliskich, którzy często razem z nami podróżują w czasie długiego weekendu.

 

 

st. sierż. Natalia Misiewicz/ZKS KMP