Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Szczecin

Cyberprzemoc staje się coraz bardziej powszechna, a grupą szczególnie narażoną na bycie ofiarą oraz sprawcą przestępstw przy użyciu elektronicznych środków komunikacji są młodzi ludzie. W ramach prowadzonego programu profilaktycznego dla dzieci i młodzieży, Zastępca Komendanta KP Szczecin Nad Odrą kom. Andrzej Szrajber poprowadził edukacyjne spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej przy ul. Tomaszowskiej w Szczecinie.

Tematem prelekcji były zagrożenia i konsekwencje prawne wynikające z korzystania z internetu. W trakcie multimedialnego wykładu komendant poruszył kwestie bycia sprawcą i ofiarą przestępstw internetowych. Następnie w formie ćwiczeń aktywizujących przedstawił, jak wiele nowych zagrożeń i sytuacji występuje w świecie wirtualnym, które mogą doprowadzać do negatywnych konsekwencji.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak zapobiegać niektórym zjawiskom, być ostrożnym i rozważnym aby nie stać się ofiarą cyberprzestępcy czy choćby internetowego „hejtu”. Spotkanie było również okazją do przypomnienia młodym ludziom, że internet jest także miejscem do walki z rasizmem i ksenofobią, a nie miejscem do szerzenia nienawiści.

Z uwagi na zbliżający się koniec roku szkolnego i nadchodzące wakacje, z dziećmi omówiono także kwestie związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą. Przedstawiono żelazne zasady bezwzględnej ostrożności oraz prawidłowego zachowania w kontaktach z obcymi/nieznajomymi np. w drodze ze szkoły, na boiskach, placach zabaw, basenach czy w parkach.

 

podkom. Sylwester Flak/ZKS KMP

  • Uczestnicy prelekcji na wspólnym zdjęciu w klasie
  • Uczestnicy prelekcji na wspólnym zdjęciu w klasie