Policjanci ze szczecińskiej drogówki zatrzymali mężczyznę ściganego przez niemiecką policję. Podczas obsługi zdarzenia drogowego, 29 – latek w Systemie Informacyjnym Schengen widniał jako poszukiwany.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie zostali wezwani do zdarzenia drogowego, które miało miejsce kilka godzin wcześniej. Sprawca tego zdarzenia pozostawił informację oraz numer telefonu do kontaktu dla pokrzywdzonego.

Mundurowi niezwłocznie skontaktowali się z mężczyzną i podjęli wobec niego interwencję. Podczas legitymowania okazało się, że 29 – latek w SIS widnieje jako poszukiwany przez niemiecką policję. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, a on trafił do policyjnej izby zatrzymań.

Teraz o jego losie zadecyduje sąd.

System Informacyjny Schengen jest instrumentem walki z przestępczością oraz nielegalną migracją. Dane w nim zawarte wykorzystywane są podczas kontroli policyjnej, granicznej, celnej oraz przy wydawaniu wiz i zezwoleń na pobyt, w stosunku do obywateli krajów trzecich. Dzięki temu systemowi polskie organa ścigania i wymiar sprawiedliwości mają stały dostęp do informacji o przestępcach zatrzymywanych w innych krajach, co zwiększa szanse na sprowadzanie i ukaranie tych, którzy uciekli za granicę. System działa również w drugą stronę. Osoby, które popełniły przestępstwo poza granicami Polski, są zatrzymywane na terenie naszego kraju.

 

 

ZKS KMP