Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Szczecin

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych”. Wśród wielu uroczystości związanych z tym dniem, również przed budynkiem KWP w Szczecinie pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia odbyła się ceremonia podczas której insp. Jarosław Pasterski I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie wraz z funkcjonariuszami z zachodniopomorskiego garnizonu złożył kwiaty.

W  uroczystości brali udział; kombatanci, parlamentarzyści ziemi zachodniopomorskiej, Wojewoda Zachodniopomorski, Prezydent Szczecina , Biskup Pomocniczy Diecezji Szczecińsko- Kamieńskiej  Henryk Wejman. Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie oraz  przedstawiciele innych instytucji i organizacji chcących upamiętnić bohaterskich  żołnierzy.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” - tak brzmiało uzasadnienie projektu, który  w lutym 2011 roku został uchwalony dla uczczenia tego Dnia Pamięci.


Dzisiejsza uroczystość to oznaka szacunku i pamięci dla bezimiennych bohaterów, którzy sprzeciwiali się komunistycznej władzy i walczyli o niepodległą ojczyznę. Również my – policjanci oddaliśmy pokłon ich męstwu oraz dowód pamięci dla ich tragicznych losów i cierpienia w imię wyższych wartości. Pamięć o nich to hołd oddany ojczyźnie i duma z naszej przeszłości.


Żołnierze ci ginęli jako zdrajcy ojczyzny, a komunistyczne władze starały się wszelkimi sposobami zdyskredytować ich jako żołnierzy i wymazać pamięć ich walki o wolność – stąd symbolicznie nazywamy ich „Żołnierzami Wyklętymi”.       
Również komisarz Policji Państwowej Tadeusz Starzyński - patron zachodniopomorskich policjantów w 1945 roku był aresztowany, brutalnie przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.


Uchwalenie  zatem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL.

Zespół prasowy KWP w Szczecinie/AG

 

  • policjant z wiązanką
  • opaska AK
  • składanie kwiatów
  • tablica
  • służby mundurowe składają wieniec

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.